Polskie drewna wykorzystywane do budowy schodów
Trendy w aranżacjach wnętrz wciąż się zmieniają, przy czym drewniane schody samonośne i na betonie mogą wpasować się w każdy nurt. Drewno to niezwykle wdzięczny materiał, który dzięki odpowiedniej obróbce może nabrać konkretnego charakteru, a drewniane schody to niemal must have w Polskich domach. W naszym wpisie przyjrzymy się trzem rodzimym gatunkom drewna wykorzystywanym do budowy schodów.
Najpopularniejsze gatunki drewna w Polsce, w tym trzy gatunki do budowy schodów
Najpopularniejsze gatunki drewna w naszym kraju, które nadają się do obróbki i mają szerokie zastosowanie to buk, brzoza, dąb, jesion, modrzew, orzech i sosna (kolejność alfabetyczna). Trzy z nich wykorzystujemy chętnie do budowy schodów – drewno bukowe, dębowe i jesionowe. Pozostałe z wymienionych to materiały dobre do produkcji mebli, różnego rodzaju elementów konstrukcyjnych, podłóg, boazerii itp., które można wytwarzać też z drewna bukowego, dębowego i jesionowego, ale nie ma takiej potrzeby. Jaki gatunek drewna wybierzemy do budowy schodów, zależy przede wszystkim od naszej estetyki. Ze swojej strony zapraszamy do galerii, gdzie prezentujemy schody drewniane w różnych stylach, w tym schody klasyczne i nowoczesne.
Charakterystyka drewna do budowy schodów
Zacznijmy od drewna dębowego, czyli dębiny, jednego z najcenniejszych gatunków drewna liściastego w Europie. Dębina to drewno ciężkie i twarde, ale łatwe w obróbce cięciem i skrawaniem, trudniejsze w polerowaniu (materiał odporny na ścieranie). Można je giąć, kleić, barwić. Odpowiednio konserwowane schody drewniane mogą zachować piękny wygląd przez długie lata. Dąb ma miodowo-złoty kolor, czasem przyjmuje jasnobrązowe lub ciemnobrązowe odcienie; charakteryzuje się pięknym rysunkiem, wyraźnie zaznaczonymi porami. Podobne właściwości techniczne ma drewno bukowe i jesionowe. Drewno bukowe ma kolor różowawy lub żółtawy, ma regularny, prążkowany rysunek. Jesion charakteryzuje się większym zróżnicowaniem kolorystycznym – od barw jasnożółtych do jasnobrązowych. Rysunek słojów drewna jesionowego jest wyraźny, pręgowania są nieregularne. Nie ma jednej uniwersalnej wskazówki, jak wybrać gatunek drewna do budowy schodów. To trzeba zobaczyć i poczuć.