Główne typy schodów i ich nazewnictwo
W przypadku schodów mamy do czynienia z niemal nieskończoną ilością rozwiązań konstrukcyjnych, funkcjonalnych i estetycznych. Rodzaj zastosowanych w projekcie schodów zależy przede wszystkim od powierzchni, którą można wykorzystać. Nie mniej istotnym aspektem jest też styl i przeznaczenie wnętrza – inne schody zaproponujemy w przypadku rezydencji, inne zaś dla obiektów o charakterze komercyjnym. W niniejszym wpisie postaramy się przybliżyć kilka popularnych, a zarazem stylowych typów.
Czym wyróżniają się schody samonośne?
Ten rodzaj schodów reprezentuje jedno z najbardziej minimalistycznych rozwiązań. Lekkie, a jednocześnie efektowne, schody samonośne rewelacyjnie sprawdzają się w małych przestrzeniach, w których ważne jest zagospodarowanie wszelkich zakamarków. Ich interesującym wariantem są schody samonośne policzkowe, których stopnie osadzone są w wangach, czyli deskach zamykających konstrukcję z obu stron. Eleganckim i zarazem najbardziej oszczędnym typem są schody samonośne dywanowe. Pozbawione takich elementów dekoracyjnych jak wangi czy balustrady, przywodzą na myśl spływający z góry dywan i fenomenalnie sprawdzają się w nowoczesnych wnętrzach.
Charakterystyka schodów na betonie
Jak sama nazwa wskazuje, konstrukcja schodów na betonie obejmuje gotową, żelbetową strukturę. Ten wywołujący wrażenie solidności i trwałości typ jest niezwykle popularny, choć jego możliwości aranżacyjne są o wiele bardziej ograniczone niż w przypadku schodów samonośnych. Nowoczesne wnętrza wykorzystują szklaną balustradę, która świetnie komponuje się zarówno z betonem, jak i wysokiej jakości drewnem. Z kolei klasyczna odsłona schodów na beton używa bieli – często w kontraście do czarnej balustrady o opływowym kształcie. Biel spotykana jest też w schodach w stylu angielskim.